strony internetowe
tworzenie stron
Czcionka domyślna A- A+
szkoła podstawowa w górkach szkoła podstawowa w górkach szkoła podstawowa w górkach szkoła podstawowa w górkach Szkoła Podstawowa

Szkoła Podstawowa

im. Szarych Szeregów w Górkach
ul. Szkolna 3
05-311 Dębe Wielkie
Telefon: 25/ 757-78-56

Wycieczka klasy 4b

wstecz

W dniach 17-18.04.2023r. klasa 4B pod opieką wychowawcy klasy p. Julity Winiarek-Cyran oraz pedagoga szkolnego p. Arlety Wojciechowskiej-Kajak pojechała na wycieczkę pełną atrakcji i super przygód.

W pierwszym dniu dzieci uczestniczyły w wycieczce do Kopalni Soli w Kłodawie.

Na wstępie wszyscy udali się po specjalne kaski, które miały chronić głowy przed ewentualnymi zagrożeniami. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej zaczęło się od pełnego emocji zjazdu windą na poziom 600 metrów pod powierzchnię ziemi z prędkością… 6m/s! Podczas zjeżdżania pod ziemię wszystkim zatkały się uszy z powodu nagłej zmiany ciśnienia. Nasi uczniowie poznali sposoby wydobywania soli. Chodzili długimi korytarzami z soli, która może być biała, różowa, pomarańczowa, niebieska, zielona, fioletowa. Zwiedzili kapliczkę św. Kingi – patronki górników, zobaczyli wiele figur z soli np. figurkę Skarbnika. Pan przewodnik opowiadał wiele ciekawych legend związanych z kopalnią.

Wielkie wrażenie zrobiła na wszystkich symulacja wybuchu.

Wycieczka do Kopalni Soli była pouczająca i dostarczyła nam niezapomniane przeżycia. Dowiedzieliśmy się wiele o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika a na koniec każdy otrzymał bryłkę soli i woreczek soli. Był także czas na kupienie pamiątek z tego miejsca.

W tym samym dniu udaliśmy się na 3 godzinną zabawę do Term w Uniejowie Zabawa była super! Był to miły wypoczynek połączony z szaleństwem Oprócz kąpieli w leczniczych wodach solankowych, basenach rekreacyjnych, wyspie z jacuzzi, dużą atrakcją była zjeżdżalnia ze statkiem, brodziki oraz mecz piłki siatkowej.

Po 3 godzinach szaleństwa na basenach wszyscy udaliśmy się do restauracji na pizze, która w mig zniknęła z talerzy, chociaż była ogromna!

W kolejnym dniu wycieczki pojechaliśmy do Nieborowa i Arkadii.

Pierwszym punktem zaplanowanego wyjazdu było Muzeum w Nieborowie, które powstało w 1945 roku. W jego skład wchodzą: Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. W pałacu podziwialiśmy wnętrza rezydencji z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne).

Z pałacu w Nieborowie przenieśliśmy się do magicznego ogrodu w Arkadii.

Helena Radziwiłłowa zgromadziła tam bogatą kolekcję sztuki antycznej, a także ,,starożytności'' średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła swoiste muzeum w Świątyni Diany. Znalazły się w nim: Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, grecko-rzymskie stele, sarkofagi i urny grobowe, ozdoby ogrodowe. Spacer po arkadyjskim ogrodzie przeniósł nas w odległe czasy. Skansen w Maurzycach to zdecydowanie jeden z najciekawszych i najbardziej sielskich skansenów jakie mieliśmy dotąd okazję odwiedzić. Znaleźliśmy w nim urokliwe niebieskie chaty kryte strzechą, łowickie wycinanki, zabytkowy wiatrak czy też piękny, drewniany kościół z 1758 roku. Można tu poczuć prawdziwy klimat dawnej, polskiej wsi! Obiekty są nie tylko różnorodne i zadbane, ale przede wszystkim autentyczne. Izby wyglądają jakby były przeniesione w czasie z wiejskiego domu babci. Uroku dodają im kolorowe łowickie wycinanki.

Właściwa nazwa skansenu to Łowicki Park Etnograficzny, ale częściej nazywany jest Skansenem w Maurzycach lub Skansenem Ziemi Łowickiej. Na jego terenie znajduje się ponad 40 obiektów dawnej wsi łowickiej, w większości podchodzących z XIX i XX wieku. Są tu nie tylko chaty i zabudowania gospodarcze, ale także dawna szkoła, kuźnia, warsztat tkacki, a nawet straż pożarna. Była to niesamowita wycieczka!

 

Na fotorelację zapraszamy na FB.