strony internetowe
tworzenie stron
Czcionka domyślna A- A+
szkoła podstawowa w górkach szkoła podstawowa w górkach szkoła podstawowa w górkach szkoła podstawowa w górkach Szkoła Podstawowa

Szkoła Podstawowa

im. Szarych Szeregów w Górkach
ul. Szkolna 3
05-311 Dębe Wielkie
Telefon: 25/ 757-78-56

Relacja z projektu "Kształtujemy polską Gretę Thunberg" Klub Przedszkolaka w Górkach

wstecz

Relacja z projektu "Kształtujemy polską Gretę Thunberg"
Klub Przedszkolaka w Górkach

Stowarzyszenie Sosenka

26.08-30.11.2019

 

Głównym celem projektu było przekazanie wiedzy najmłodszym mieszkańcom Gminy Dębe Wielkie i miejscowości Górki na temat kwestii globalnej ochrony środowiska, w szczególności w zakresie zmian klimatu, tak by ukształtować postawy bliskie aktywistce Grecie Thunberg.

Działania w ramach projektu zostały podzielone na 4 etapy.

W pierwszej kolejności przeszkoleni zostali wychowawcy grup przedszkolnych, którzy w kolejnych miesiącach w każdy poniedziałek przekazywali informacje na tematy środowiskowe poprzez wykorzystanie dostępnych scenariuszy zajęć. Efekt prac z dziećmi został zaprezentowany 21 listopada 2019 r. na forum Szkoły Podstawowej w Górkach w ramach obchodów tygodnia Edukacji Globalnej. Przedstawienie pt. "W lesie" pokazywało zarówno mądre - przyjazne środowisku zachowania, jak i te, których popierać nie warto. Ostatnim etapem projektu była jego ewaluacja - rozmowa z dziećmi i ich rodzicami.

Co osiągnęliśmy? Wiemy już teraz, że warto wyłączać światło czy zakręcać kurek - przypominają nam o tym nasi najmłodsi. Co kupować z głową i w jaki sposób ponownie wykorzystać dany produkt? Jak segregować odpady, które mają największy wpływ na nasze środowisko, ale również na przyrodę i jakość życia w różnych zakątkach świata. Podczas realizacji projektu stworzyliśmy kąciki tematyczne, przeglądaliśmy albumy, nauczyliśmy się wędrować po globusie i zaczerpnęliśmy wiedzy z różnych stron świata, chociażby poprzez doświadczenie z brakującą wodą w Afryce.

Wszystkie te cenne informacje na pewno na długo zostaną z nami. Jest to ogromny zastrzyk wiedzy dla najmłodszego pokolenia, dzięki któremu możemy zmieniać rzeczywistość. Temat globalnych problemów tego świata i jego przyrody jest tematem obszernym, dlatego nie udało się wyczerpać informacji. Jest to dla nas punkt zaczepienia, by w dalszym ciągu rozmawiać o realnych zagrożeniach. Uwrażliwienie dzieci na tematy zmian zachodzących w przyrodzie będzie miało na pewno pozytywny efekt na życie kolejnych pokoleń.

Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.