Telefon/fax: (25) 757-78-56

Wymiana polsko-niemiecka

W dniach 31 maja - 7 czerwca 2019 roku grupa uczniów z klasy ósmej naszej szkoły przebywała w Hildesheim w ramach projektu dofinansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

W sobotę zwiedzaliśmy Hildesheim. Mieliśmy okazję zobaczyć rzymskokatolicki kościół katedralny z IX wieku i podziwiać starówkę.  Niedzielę w ramach „Dnia w rodzinach” spędziliśmy z niemieckimi rodzinami na wiele ciekawych sposobów – wycieczki rodzinne, Heide Park,  zwiedzanie ciekawych miejsc i rodzinnych miejscowości. W poniedziałek po spotkaniu z panią dyrektor zwiedzaliśmy partnerską szkołę Michelsenschule w Hildesheim. Uczestniczyliśmy również w kilku ciekawych lekcjach. Następnie wyjechaliśmy do miejscowości Wolfsburg, gdzie zwiedzaliśmy fabrykę Volkswagena. We wtorek kontynuowaliśmy zajęcia w szkole z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Były nawet lekcje tańca.  Następnego dnia czyli w  środę zwiedziliśmy Hamburg. Najbardziej zaciekawił nas port, Elbtunnel  oraz  nowoczesny budynek filharmonii.  Z tarasu widokowego oglądaliśmy port i całe miasto.  Popłynęliśmy również statkiem po rzece Łaba. W czwartek zwiedziliśmy kolejna miejscowość Hanower. Tym razem mieliśmy okazję w ratuszu wysłuchać historii miasta patrząc na historyczne makiety miasta. Podziwialiśmy również Hanower z wieży ratusza.

Wieczorem wzięliśmy udział w imprezie pożegnalnej na terenie szkoły, gdzie niemieckie rodziny przygotowały pyszne jedzenie i wiele atrakcji. W piątek po śniadaniu udaliśmy się na dworzec. Pożegnaliśmy się i podziękowaliśmy za wspaniały tydzień i bardzo miłe przyjęcie. Przed przyjazdem do Polski zatrzymaliśmy się jeszcze w Berlinie gdzie zwiedziliśmy bramę Brandenburską, okolicę Reichstagu i Muzeum Figur Woskowych "Madame Tussauds”. Szkoda, że to już  koniec tegorocznej wymiany. Tymczasem z bagażem wielu ciekawych doświadczeń, lepszymi umiejętnościami językowymi, nowymi przyjaciółmi czekamy na następny rok. Może znowu się spotkamy… Tymczasem bardzo dziękujemy naszemu wychowawcy oraz Panu Tomaszowi Paszkowskiemu wraz z Panią Dyrektor Renatą Osica-Duszczyk za zorganizowanie oraz przeprowadzenie wymiany w góreckiej szkole.