Wymiana polsko-niemiecka

64440395_828559720858792_3303090306030764032_n

W dniach 31 maja -7 czerwca 2019 roku grupa uczniów naszej szkoły przebywała w Hildesheim w ramach projektu dofinansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
W sobotę zwiedzaliśmy Hildesheim. Mieliśmy okazję zobaczyć rzymskokatolicki kościół katedralny z IX wieku i podziwiać starówkę. Niedzielę w ramach „Dnia w rodzinach” spędziliśmy z niemieckimi rodzinami na wiele ciekawych sposobów –wycieczki rodzinne, Heide Park, zwiedzanie ciekawych miejsc i rodzinnych miejscowości. W poniedziałek po spotkaniu z panią dyrektor zwiedzaliśmy partnerską szkołę Michelsenschule w Hildesheim. Uczestniczyliśmy również w kilku ciekawych lekcjach. Następnie wyjechaliśmy do miejscowości Wolfsburg, gdzie zwiedzaliśmy fabrykę Volkswagena. We wtorek kontynuowaliśmy zajęcia w szkole z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Były nawet lekcje tańca. Następnego dnia czyli w środę zwiedziliśmy Hamburg. Najbardziej zaciekawił nas port, Elbtunnel oraz nowoczesny budynek filharmonii. Z tarasu widokowego oglądaliśmy port i całe miasto. Popłynęliśmy również statkiem po rzece Łaba. W czwartek zwiedziliśmy kolejna miejscowość Hanower. Tym razem mieliśmy okazję w ratuszu wysłuchać historii miasta patrząc na historyczne makiety miasta. Podziwialiśmy również Hanower z wieży ratusza.
Wieczorem wzięliśmy udział w imprezie pożegnalnej na terenie szkoły, gdzie niemieckie rodziny przygotowały pyszne jedzenie i wiele atrakcji. W piątek po śniadaniu udaliśmy się na dworzec. Pożegnaliśmy się i podziękowaliśmy za wspaniały tydzień i bardzo miłe przyjęcie. Przed przyjazdem do Polski zatrzymaliśmy się jeszcze w Berlinie gdzie zwiedziliśmy bramę Brandenburską, okolicę Reichstagu i Muzeum Figur Woskowych „Madame Tussauds”. Szkoda, że to już koniec tegorocznej wymiany. Tymczasem z bagażem wielu ciekawych doświadczeń, lepszymi umiejętnościami językowymi, nowymi przyjaciółmi czekamy na następny rok. Może znowu się spotkamy… Tymczasem bardzo dziękujemy naszym wychowawcom panu Tomaszowi Paszkowskiemu, Bartłomiejowi Sitnickiemu, panu Tomaszowi Rycharskiemu za zorganizowanie kolejnego ciekawego tygodnia.